Timothy Francis Robbins, znany szerzej jako Tim Robbins, urodził się 16 października 1958 roku w West Covina, w Kalifornii. Dorastał jednak w Nowym Jorku, w artystycznej dzielnicy Greenwich Village, co miało znaczący wpływ na jego przyszłą karierę. Jego ojciec, Gilbert Lee Robbins, był muzykiem folkowym, co sprawiło, że młody Tim od najmłodszych lat miał kontakt ze sztuką. Już jako dwunastolatek dołączył do grupy teatralnej Theatre for the New City, gdzie spędził kolejne siedem lat, doskonaląc swoje umiejętności aktorskie.
Po ukończeniu szkoły średniej Robbins przeniósł się do Los Angeles, aby studiować na Uniwersytecie Kalifornijskim. W 1981 roku ukończył studia z tytułem Bachelor of Arts w dziedzinie dramatu. Wkrótce potem założył w Los Angeles grupę teatralną The Actors' Gang, która stała się platformą dla wielu jego przyszłych projektów.
Robbins zadebiutował na dużym ekranie w latach 80., ale prawdziwą sławę przyniosła mu rola w filmie Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption), 1994, reż. Frank Darabont, gdzie zagrał u boku Morgana Freemana. Jego kariera rozwijała się dynamicznie, a on sam nie ograniczał się tylko do aktorstwa. Robbins napisał, wyprodukował i wyreżyserował kilka filmów o silnym przesłaniu społecznym, takich jak Przed egzekucją (Dead Man Walking), 1995, reż. Tim Robbins, za który otrzymał nominację do Oscara za najlepszą reżyserię.
W 2003 roku Robbins zdobył Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Rzeka tajemnic (Mystic River), 2003, reż. Clint Eastwood. Jego filmografia jest bardzo różnorodna i obejmuje zarówno dramaty, thrillery, jak i komedie, takie jak Droga przez piekło (Arlington Road), 1999, reż. Mark Pellington, Antitrust, 2001, reż. Peter Howitt, oraz Nic do stracenia (Nothing to Lose), 1997, reż. Steve Oedekerk.
W 1988 roku Tim Robbins rozpoczął związek z aktorką Susan Sarandon, którą poznał na planie filmu Byki z Durham (Bull Durham), 1988, reż. Ron Shelton. Para ma dwóch synów: Johna "Jacka" Henry'ego, urodzonego 15 maja 1989 roku, oraz Milesa Robbinsa, urodzonego 4 maja 1992 roku. Robbins i Sarandon dzielą podobne poglądy polityczne i oboje są byłymi katolikami. Ich związek zakończył się w grudniu 2009 roku.
W lutym 2017 roku Robbins poślubił Gratielę Brancusi, jednak informacja o ich małżeństwie została ujawniona dopiero w 2021 roku, kiedy Robbins złożył pozew o rozwód. Rozwód został sfinalizowany w 2022 roku.
Robbins jest znany ze swoich lewicowych poglądów politycznych. W 2000 roku wspierał kampanię prezydencką Ralpha Nadera, a w 2008 roku aktywnie angażował się w kampanię senatora Johna Edwardsa. W 2016 roku podczas kampanii wyborczej Bernie'ego Sandersa wygłosił krytyczne uwagi pod adresem Hillary Clinton i Demokratycznej Rady Przywódczej.
Robbins jest również znanym krytykiem polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. W 2003 roku sprzeciwił się inwazji na Irak, co spotkało się z krytyką ze strony niektórych środowisk. W 2023 roku Robbins skrytykował lockdowny związane z pandemią COVID-19, twierdząc, że podważały one wolność słowa i zgromadzeń.
Tim Robbins rozpoczął swoją karierę aktorską w teatrze, występując w grupie Theatre for the New City. Jego debiut filmowy nastąpił w latach 80., ale prawdziwy przełom przyszedł w 1994 roku, kiedy zagrał główną rolę w filmie Skazani na Shawshank (The Shawshank Redemption), 1994, reż. Frank Darabont. Film ten stał się jednym z najbardziej cenionych filmów wszech czasów i przyniósł Robbinsowi międzynarodową sławę.
Robbins nie ograniczał się tylko do aktorstwa. W 1992 roku napisał, wyreżyserował i zagrał główną rolę w filmie Bob Roberts, który był satyrą na amerykański system polityczny. W 1995 roku wyreżyserował film Przed egzekucją (Dead Man Walking), za który otrzymał nominację do Oscara za najlepszą reżyserię. Film ten zdobył również wiele innych nagród i nominacji.
W 2003 roku Robbins zdobył Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Rzeka tajemnic (Mystic River), 2003, reż. Clint Eastwood. Jego kreacja jako człowieka zmagającego się z traumą z dzieciństwa została doceniona zarówno przez krytyków, jak i widzów. W kolejnych latach Robbins kontynuował swoją karierę aktorską, występując w takich filmach jak Życie ukryte w słowach (The Secret Life of Words), 2005, reż. Isabel Coixet, oraz Catch a Fire, 2006, reż. Phillip Noyce.
Robbins nie ograniczał się tylko do filmów. W 2010 roku wydał album Tim Robbins & The Rogues Gallery Band, który zawierał piosenki napisane na przestrzeni 25 lat. Występował również na scenie teatralnej, zarówno jako aktor, jak i reżyser, współpracując z grupą The Actors' Gang.
Tim Robbins jest nie tylko utalentowanym aktorem i reżyserem, ale również muzykiem. W 2010 roku wydał album Tim Robbins & The Rogues Gallery Band, który promował na światowej trasie koncertowej. Co ciekawe, Robbins miał możliwość nagrania albumu już w 1992 roku, po sukcesie filmu Bob Roberts, jednak odrzucił tę propozycję, twierdząc, że ma zbyt duży szacunek dla procesu twórczego i nie czuł się gotowy.
Robbins jest również znany ze swojego zaangażowania politycznego. W 2000 roku wspierał kampanię prezydencką Ralpha Nadera, a w 2008 roku aktywnie angażował się w kampanię senatora Johna Edwardsa. W 2016 roku podczas kampanii wyborczej Bernie'ego Sandersa wygłosił krytyczne uwagi pod adresem Hillary Clinton i Demokratycznej Rady Przywódczej.
Robbins jest również zapalonym fanem sportu. W 1994 roku, po zdobyciu przez jego ulubioną drużynę pucharu, osobiście wychylił z niego łyk szampana. Trzy lata później wziął udział w specjalnym meczu pokazowym, grając w barwach swojego ukochanego zespołu.
Ten artykuł napisaliśmy z pomocą sztucznej inteligencji.