Małgorzata Braunek, urodzona 30 stycznia 1947 roku w Szamotułach, była jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek swojego pokolenia. Znana z głębi wyrazu i wyjątkowej umiejętności wcielania się w różnorodne postacie, Braunek rozpoczęła swoją karierę aktorską w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Jej debiut filmowy miał miejsce w 1967 roku w filmie Żywot Mateusza, gdzie wcieliła się w postać Anny. Wkrótce potem pojawiła się w Wycieczce w nieznane oraz Skoku, zwiastując tym samym początek obiecującej kariery.
W 1968 roku zagrała w filmie Wniebowstąpienie, a jej kreacja Anki w Ruchomych piaskach przyniosła jej szersze uznanie. Jednak prawdziwym przełomem w jej karierze okazał się rok 1969 i rola Ireny w filmie Polowanie na muchy. W kolejnych latach Braunek kontynuowała swoją pasję, grając w takich filmach jak Lokis: Rękopis profesora Wittembacha (1970) oraz Trzecia część nocy (1971), gdzie zagrała podwójną rolę Heleny i Marty.
W 1972 roku pojawiła się w filmie Diabeł, a rok później dołączyła do obsady jednego z największych polskich projektów filmowych – Potopu, gdzie wcieliła się w postać Oleńki Billewiczówny. Po latach przerwy, wróciła na ekran w 1997 roku w serialu 13 posterunek, a w 2004 roku zagrała Mariannę w filmie Tulipany, za którą to rolę otrzymała Polską Nagrodę Filmową (Orła) za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Przez wiele lat była także związana z teatrem, gdzie również cieszyła się uznaniem zarówno krytyków, jak i publiczności.
Życie prywatne Małgorzaty Braunek było równie barwne i intensywne jak jej kariera zawodowa. Była trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był aktor Janusz Guttner. Drugim mężem był znany reżyser Andrzej Żuławski, z którym rozstała się w 1976 roku. Ostatnim jej mężem był pisarz i buddysta Andrzej Krajewski, z którym była aż do swojej śmierci. Braunek miała syna Xawerego, którego ojcem jest Andrzej Żuławski.
Poza swoją działalnością aktorską, Braunek angażowała się również w praktykę duchową. Znana była z zainteresowania buddyzmem zen, co miało duży wpływ na jej życie i pracę. Była nauczycielką zen, co stanowiło istotną część jej życia poza ekranem i sceną. Małgorzata Braunek zmarła 23 czerwca 2014 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo artystyczne oraz pamięć o swojej ciepłej i mądrej osobowości.
Kariera Małgorzaty Braunek obfitowała w wiele wybitnych ról filmowych i teatralnych, które przyniosły jej uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jako aktorka Teatru Narodowego w Warszawie w latach 1971-1974, Braunek zdobyła uznanie za swoje umiejętności interpretacyjne i sceniczną obecność. Wielokrotnie nagradzana i doceniana za swoje kreacje, otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień.
Jednym z największych osiągnięć w jej karierze było przyznanie jej Polskiej Nagrody Filmowej, Orła, za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Tulipany w 2004 roku. To wyróżnienie było potwierdzeniem jej talentu i wkładu w polską kinematografię. Braunek była także ceniona za swoje role w teatrze, gdzie z powodzeniem łączyła głębię emocjonalną z wyrafinowaną techniką aktorską.
Małgorzata Braunek była postacią niezwykle interesującą nie tylko ze względu na swoją karierę aktorską, ale również z powodu swojego bogatego życia osobistego i duchowego. Jej zainteresowanie buddyzmem i praktyka nauczycielki zen stanowiły ważny aspekt jej życia i często były tematem rozmów w wywiadach. Braunek była także związana z ruchem Zen Peacemakers, który zajmuje się promowaniem pokoju i pracy społecznej.
Jej syn, Xawery Żuławski, również podążył ścieżką filmową, stając się znanym reżyserem i kontynuując rodzinne tradycje w sztuce filmowej. Małgorzata Braunek do końca życia pozostała aktywna zawodowo i duchowo, inspirując innych swoją postawą i zaangażowaniem w sztukę oraz rozwój wewnętrzny.
Ten artykuł napisaliśmy z pomocą sztucznej inteligencji.